Par to, ko runā starptautiskās vecmāšu konferencēs. Midwifery Today konference Helsinkos, Somija 2017. gada oktobris

Midwifery Today konference Helsinkos, Somija 2017. gada oktobris

‘’Trust, Intimacy and Love – The Chemistry of Connection’’ jeb ‘’Uzticēšanās, Intimitāte un Mīlestība – savienošanās ķīmija’’.

Uz konferenci devos kopā ar Līgu Giniborgu – vecmāti, dūlu un cilvēku, kas pirms dažiem gadiem palīdzēja man ieraudzīt, ka šīs augstāk nosauktās lietas – uzticēšanās, mīlestība un intimitāte – var pastāvēt arī starp sievieti un vecmāti vai citu viņas atbalsta personu.  Savstarpēji uzticēties, ļauties, būt blakus un būt kopā.

Piecas dienas no plkst 9 līdz vidēji plkst 17 notika dažādas lekcijas un nodarbības, kurās piedalījās vecmātes, vecmātes studentes un dūlas no 26 valstīm!


Pirmā diena. Vecmātes prasmes.

Iespējamo komplikāciju novēršana pirmsdzemdību aprūpē. Elizabeth Davis.

Identificēt un izmeklēt klīniskos, psiholoģiskos, emocionālos un garīgos aspektus grūtniecības laikā. Mēs mācījāmies kā novērtēt un uzturēt emocionālo, fizisko un psiholoģisko labsajūtu grūtniecības un dzemdību laikā. Grūtniecības aprūpe ir pamatā veselīgai dzemdību pieredzei un veselam bērniņam.

Trīs lietas, ko es paņemu sev no šīs nodarbības:

 1. Holistiskais aprūpes modelis – ceļš uz veiksmīgu sadarbību.
 2. Ļaut sievietei pašai pieņemt lēmumus.
 3. Uzturam ir nozīme!

Jaundzimušā reanimācija un atdalīšana no placentārās asinsrites. Gail Hart.

Analizējot dažādās tehnikas, ko izmanto dažādās pasaules malās, ir redzams, ka bērniņa pirmā ieelpa un izmantotās metodes tās panākšanai, ir vairāk kulturālās nekā zinātniskās normās balstītas. Tas, kas strādā vienā slimnīcā, atšķiras no tā, kas citā. Un speciālisti, kas strādā gan slimnīcas apstākļos, gan mājās, visbiežāk rīkojas atkarībā tieši no konkrētās situācijas. Vecmāte Gaila iepazīstināja mūs ar  drošām un efektīvām metodēm, kas neprasa tehnoloģiju pielietošanu.

Trīs lietas:

 1. Bērniņš ieelpo, jo paaugstinās CO2 un samazinās O2 koncentrācija.
 2. Iepriekšējais punkts ietekmē to, kāpēc atdzīvināšana no mutes-mutē arī esot droša – O2 koncentrācija atdzīvinātāja izelpā neesot noteicošais. (meklēju zinātnisko info šim).
 3. Izmantot placentā esošās rezerves.

Palīdzība iegurņa priekšguļas dzemdībās. Joy Horner.

Nodarbībā praktiski mācījāmies par iegurņa priekšguļas dzemdībām un to, kā atbalstīt ģimeni šādās dzemdībās, ja iepriekšējie mēģinājumi mazuli apgriezt nav izdevušies. Lai gan iegurņa priekšguļas dzemdības nav iesācējiem, tomēr tās ir jāmāk pieņemt visiem, jo mēs nekad nezinām, kad gadīsies kāds pārsteigums. Mācījāmies gan pamata prasmes  – ‘’rokas nost” dzemdības – gan kā rīkoties problēmsituācijās.

Trīs lietas:

 1. Manevrs aiz atslēgaskaula.
 2. Manevrs aiz vaidziņiem.
 3. Progresa pazīmes.

Maģiskais sākums. Joy Horner.

Brīnumainais sākums un tā svinēšana. Grūtniecība un dzemdības ir vienreizēja iespēja, svētki un brīnumains radīšanas process. Vecāki, kopā ar savu vecmāti vai citu aprūpētāju, svin šo brīdi sākot no ieņemšanas līdz piedzimšanai. No šīs perspektīvas, grūtniecība un dzemdības ir tas, kam tam ir jābūt – priekpilns un svēts piedzīvojums, kurā mamma, bērniņš un partneris aktīvi iesaistās kā skaista radīšanai.

Trīs lietas:

 1. No HATting;
 2. No CHATting;
 3. No PATting.

/Skan dziesma Nick Cave – Into my Arms/

Pēcdzemdību aprūpe. Gail Hart.

Vecmātes loma pēcdzemdību aprūpē, lai novērstu problēmas pirms tās ir radušās. Labākā mammas aprūpe, lai mamma varētu labāko sniegt savam mazulim. Vecmātes atbildība.

Trīs lietas:

 1. Čurājam dušā!
 2. Piparmētru eļļa siltā ūdenī.
 3. Ja esi klāt dzemdībās, esi klāt arī pēc tam – tik ilgi, cik mammai nepieciešams!

Otrā diena. Heart and Hands. Elizabeth Davis.

Ar atvērtu sirdi un prasmīgām rokām vecmāte saved kopā zinātni un mākslu, pārzina tās dziļāko nozīmi un ir cieši blakus, kas nav ierasti mūsu steidzīgajā sabiedrībā. Mēs aplūkojām trīs veselības aprūpes paradigmas, lai saprastu kā veidot savu vecmātes praksi ilgtspējīgu, apmierinošu un drošu. Kas ir lielākie izaicinājumi? No pirmās vizītes līdz pēcdzemdību periodam. Holistiskais aprūpes modelis un jaunākie pētījumi pirmsdzemdību fizioloģijā un psiholoģijā.

Trīs lietas:

 1. Bailes un intuīcija – divi nozīmīgi resursi.
 2. Kā atšķirt normālu dzemdību darbības pauzi no pataloģiskas?
 3. Vecmāšu prasmes – double hip sqeeze, Hamlin – Davis manevrs.

Un vēl 3:

 1. Dzemdes rēta un placenta.
 2. Palīdzība plecu iesprūšanas gadījumā.
 3. Placentas dzimšana.

Trešā diena.

Uzticēšanās, Intimitāte un Mīlestība – savienošanās ķīmija. Jan Tritten, Elizabeth Davis un Joy Horner.

“Miers uz pasaules sākas ar piedzimšanu” ir teikusi Jeannie Parvati-Baker. Hormonu un emociju mijiedarbība ir atslēga uz mierīgu grūtniecību un dzemdībām. Mēs tagad sākam saprast šīs mijiedarbības nozīmi dzemdībās un kā šis miers ietekmē visu pasauli. Mācāmies kā būvēt pamatu uzticībai starp mazuli, partneri, un aprūpes sniedzēju.

Dzemdību skaistums, spēks un neatkārtojamība. Elizabeth Davis

Īstais piedzimšanas skaistums ir tā spējā transformēties gan mammai, gan šī notikuma lieciniekiem. Kas ir šī fizioloģisko pārvērtību pamatā un kā mēs varam to atbalstīt? Kādēļ dažas dzemdības izrādās grūtākas nekā mēs būtu gaidījuši, un otrādi? Izzinām traumu dziļākos aspektus un ietekmes uz dzemdību procesu, kā tas var ietekmēt arī vecmātes darbu un ko mēs varam darīt, lai sekmētu dziedināšanu, ne tikai dzemdībās, bet arī pirms tam.

Palīdzība mammām un vecmātēm traumu gadījumā. Sally Kelly.

Kopā mēs izzinājām dažādas sieviešu pieredzes gaidībās, dzemdībās un zīdot bērniņu pēc iepriekš piedzīvotas seksuālas vardarbības. Vardarbības izdzīvotājām šis laiks dzīvē var būt gan dziedinošs, gan atkārtoti traumatizējošs. Tāpat arī vecmātes šī pieredze var ietekmēt.

Trīs lietas:

 1. Dziedināšana nenozīmē, ka trauma nav bijusi. Tas nozīmē, ka ar to var sadzīvot.
 2. Sekot līdzi valodai un vārdiem, ko lietojam.
 3. Vienmēr pajautāt atļauju pieskarties. Vienmēr!

Starptautiskā pieredze. Dalībnieku iepazīstināšana ar savu valsts sistēmu grūtnieču aprūpē un dzemdniecībā. Vecmāšu iespējas un prakses dažādās pasaules malās.

Diskusija par dažādām praksēm dzemdību sarežģījumos.

Trīs lietas:

 1. Angelica root tinktūra – ja neatdalās placenta.
 2. Kokosriekstu ūdens un sporta dzēriens, kas satur B6 – garās dzemdībās palīdzēs dzemdei strādāt efektīvāk.
 3. 2 brazīlijas rieksti un C vitamīna deva ik dienas – pie priekšlaicigu augļūdeņu noplūšanas riska.

Ceturtā diena.

Mūsu sapņi un vīzijas. Jan Tritten un Enyda Spradlin-Ramos.

Lai ko tu studē, praktizē vai māci, tev ir iespēja izmainīt dzemdību redzējumu nākotnē. Sievietes vēlas gūt patīkamu dzemdību pieredzi un veselus bērniņus. Visā pasaulē sievietēm ir dažādas grūtības, lai to sasniegtu, radot negatīvu pieredzi un traumu gan mammai, gan bērnam.

Trīs lietas:

 1. Apzināties savas bailes, kas traucē sākt darīt to, ko tu patiešām vēlies.
 2. Kāda ir tava loma sievietes dzemdību plāna vai vīzijas piepildīšanā?
 3. Nekad, nekad nepadodies, jo mammas un mazulīši paļaujās uz tevi.

Jautājumi, ko mēs neuzdrošināmies pajautāt par sintētisko oksitocīnu. Kerstin Uvnas Moberg.

Vai sintētiskais oksitocīns viegli šķērso placentu? Vai tas šķērso augļa smadzeņu berjeru? Vai tas traucē dabiskā osititocīna izdalīšanos bērna smadzenēs?  Vai tas samazina mammas oksitocīna receptorus  uz krūtīm un ietekmē zīdīšanu?

Trīs lietas:

 1. Sintētiskais oksitocīns nevar šķērsot smadzeņu barjeru, tas atrodas tikai asinsritē, un tādēļ negatīvi ietekmē gan mammas, gan bērna piesaisti un zīdīšanas uzsākšanu.
 2. Sintētiskais oksitocīns rada apjukumu sievietes smadzeņu darbībā, kas ir saistīts ar dabiskā un mākslīgā oksitocīna izdalīšanās ritmu atšķirībām, tādēļ pieaug simpatiskās nervu sistēmas aktivitāte, radot organisma stresa līmeņa celšanos, kas atkal ietekmē dzemdes aktivitiāti un rada nepieciešamību pēc papildus devas. Tas nav par oksitocīna daudzumu asinīs, bet par sintētiskā un dabiskā izdalīšanās ritumu atšķirībām.
 3. Epidurālā anastēzija un mākslīgais oksitocīns pilnībā bloķē dabiskā ositocīna izdalīšanos sievietes smadzenēs (jo tiek bloķēts Fergusona reflekss).

Uzticēšanās, Intimitāte un Mīlestība rūpēs par sievieti zaudējuma gadījumā. Sally Kelly.

Dzemdību aprūpētājiem ir nepieciešamas zināšanas kā rūpēties par sievieti, kuras bērniņš ir aizgājis gaidību laikā, dzemdībās un pēcdzemdību periodā. Ja aprūpētājs pats nejūtās droši, mēs nevaram piedāvāt labu aprūpi zaudētas grūtniecības gadījumā.

Trīs lietas:

 1. Vienalga kurā nedēļā mazulis aiziet, viņš un viņa ģimene ir pelnījuši cieņu un mīlestību.
 2. Sērošanas stadijām nav noteiktas secības un ilguma. Ģimene tās var piedzīvot dažādos veidos. Pieņemšana var mīties ar dusmām, vainīgā meklēšana ar noliegšanu.
 3. Šajā situācijā ļoti svarīga ir vide, atmiņas un to veidošana, cerība.

Piektā diena.

Atgūt neatkarīgu un autonomu Vecmātes statusu. Elizabeth Davis.

Viena no atslēgām uz veiksmīgu praksi ir neatkarība. Autonomija ir svarīga, lai pasargātu māti no traumatiskas pieredzes un medikamentozām dzemdībām. Vecmātēm būtu jābūt autonomai profesijai. Apgūstam specifiskus veidus, kā dzemdējošai sievietei samazināt nevajadzīgu un riskantu iejaukšanās, kā arī saglabāt prieku par savu darbu un vecmātes praksi.

Te nebūs trīs lietas, bet vesels saraksts un jautājumus, lai vismaz praktizējošās vecmātes šo māk un, galvenais, arī pielieto?

 1. Pelviometrija – jeb iegurņa izmēru noteikšana. Mums tik daudz operatīvu dzemdību tiek veiktas mātes iegurņa un bērna galviņas nesaderības dēļ – “cefalopelviska disproporcija” – bet vai tiešām tik pat daudz sievietēm aprūpes laikā tiek diagnosticēta šāda iespējamība?
 2. Bērna pozīcijas, aptuvenā svara un augļūdeņu apjoma palpācija.
 3. Bērna sirsniņas klausīšanās ar fetoskopu.
 4. Bērna pozīcijas noteikšana dzemdībās vaginālās izmeklēšanas laikā.
 5. Manevri asinklītisma, defleksijas, posterior guļas labošanai dzemdību laikā.
 6. Ārējie manevri dzemdību progresa uzlabošanai.
 7. Manevri palīdzībai plecu distocijas gadījumā.
 8. Iegurņa dzemdību pieņemšana un palīdzības sniegšana komplikāciju gadījumā.

Otrais dzemdību periods – norma un sarežģījumi. Gail Hart.

Kad sieviete atrod savu veidu, kā dzemdēt, tas ir mūsu uzdevums atvieglot un sekmēt šo procesu, nevis to mainīt. Otrā perioda jeb izstumšanas fāzes dzemdību pozu, veida un vides ietekme arī uz dzemdību iznākumu. Gaila dalās ar vecmāšu protokoliem un tehnikām, kā palīdzēt sievietei iztumšanas periodā.

Mīlestības nozīmē dzemdībās: jauns veids dzemdību sagatavošanas kursiem. Silja Seppanen.

Kā mēs varam iedvesmot dzemdībām gan sievieti, gan viņas partneri, gan bērniņu? Mācāmies palīdzēt jaunajiem vecākiem būvēt uzticības, mīlestības un rūpju pilnas attiecības dzemdībās. Izmantot partnera enerģiju, lai sargātu mammu un mazuli, bet atļautu mīlestībai darīt savu darbiņu dzemdībās.

Trīs lietas:

 1. Sievišķās un vīrišķās enerģijas nozīme dzemdībās.
 2. Sagatavoties dzemdībām gan iegūstot kādas praktiskas prasmes, gan saņemot motivāciju, gan faktus par procesu.
 3. ‘’Tādā veidā, kā jūs tikāt pie bērniņa, tādā pašā veidā jūs viņu dabūsiet arī ārā”

Love never failsŠobrīd, pēc mēneša, pārdomas par nodarbību tēmām un saturu. Uz Helsinkiem atbrauc vecmātes no visas pasaules, varētu taču dalīties ar tik daudz praktiskām lietām, ar jaunākajiem pētījumiem un vadlīnijām! Bet tomēr pamatā tiek uzsvērtas un katru dienu atgādinātas tik pašsaprotamas lietas, kā cieņa, mīlestība pret to, ko dari, uzmanība un iejūtība, uzticība un uzticēšanās, intimitāte un individuāla pieeja, rūpība.

Un tas ir tas, kas pietrūkst visur pasaulē!

22366626_10155100414769389_4270853162081037117_n

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s