Anete: Pirmais dzemdību periods

Dzemdības tiek iedalītas trīs galvenajos periodos:

Pirmais periods – tas sākas ar kontrakcijām un dzemdes kakla izlīdzināšanos un atvēršanos. Medicīnā tā sākšanos uzskata, kad paradās pirmās regulāras kontrakcijas ar intervālu 15 minūtes vai mazāk, un beidzas, kad dzemdes kakls ir pilnība atvērts  – 10cm, un sākas cita veida sāpes – dzīšanās sāpes.

Otrais periods – seko pirmajam un to sauc par izstumšanas periodu. Tas sākas ar bērna virzīšanos caur iegurni un beidzas ar bērniņa piedzimšanu.

Trešais periods – placentārais. Pēc bērniņa piedzimšanas, atdalās placenta no dzemdes un piedzimts placenta, apvalki un nabassaite.

 veders

            Dzemdes muskulatūras aktivizēšanās sākas jau 6-8 nedēļas pirms dzemdībām, kad Tu vari sajust nesāpīgu dzemdes tonizēšanos, kas ir fizioloģiska parādība un neizraisa pārmaiņas dzemdes kaklā. Vēlāk pievienojas kontrakcijas, kas nebūs regulāras, un šīs sajūtas var ilgt vairākas dienas. Kad kontrakcijas sāk palikt stiprākas un biežākas, tu ieej aktīvajā dzemdību fāzē. Īsākā un arī sāpīgākā pirmā perioda fāze ir tad, kad sāk vērties un nolīdzināties dzemdes kakls. Ar šo ainu parasti sākas televīzijā redzamās dzemdības.  Tu sajutīsi regulāras sāpes, kas uznāk lēkmjveidīgi vēdera lejasdaļā – tas tad ir arī īstās kontrakcijas. Aktīvās fāzes norise ir saistīta ar bērniņa galviņas (priekšguļošās daļas)  noslīdēšanu.

Šajā fāzē svarīgi ir, lai Tev būtu kāds, kam pajautāt kas ar tevi notiek. Dodoties pāragri uz slimnīcu, tajos esošie normatīvi liek sievietei ”atvērties 1cm 1 h”, bet es neticu šādai pareizībai un iesaku konsultēties ar vecmāti. Katra sieviete ir savādāka, un viena var būt ar atvērumu 3-4 cm un būt ļoti tuvu dzemdību iznākumam, citai priekšā vēl ilgs laiks. Tāpēc ir svarīgi pievērst uzmanību kontrakcijām – ilgumam, laikam, spēcīgumam.

 Agrīnais pārmaiņu periods sākas ar kontrakcijām, starp kurām ir liela pauze – 10-20min – un tas nav arī pārāk garas – līdz 40 sekundēm. Šajā fāzē tev vajadzētu justies labi un tu īstenībā vari pilnībā nodoties ierastajiem dienas darbiem. Ir sievietes, kas sāk pievērst uzmanību un uztraucas, vai varbūt ir sākušās dzemdības, bet citas šo fāzi nemaz nepamana.

Ko tu varēsi just?

–          Kontrakcijas, kas ir vieglas;

–          var būt nelielas sāpes muguras lejasdaļā;

–          izmainīta vēderizeja;

–          palielināts izdalījumu skaits.

Tu jutīsi patīkamu satraukumu, jo apzināsies, ka drīz  tavs mazulis būs tev blakus, grūtniecības beigas ir tuvu un sāksies jauns,  skaists dzīves periods. Taču nevajag uztraukties, domājot par to, kas notiks, kad sāpes kļūs intensīvākas. Arī partneri mēdz uztraukties un šis ir pēdējais brīdis, lai izdarītu visu, kas nepieciešams. Tētim arī nevajadzētu sākt uztraukties par to, vai spēšu savu mīļoto atbalstīt. Bieži gan ir tā, ka tad, kad viens ir uztraucies, otrs ir mierīgs, un otrādi. Beigu beigās – viss būs labi!

            Kamēr sāpes nav izteiktas, tev nevajadzēs lielu piepūli, lai kustētos, un sēdēšana uz dīvāna liek tikai uz to visu vēl vairāk koncentrēties, tāpēc sabalansē aktivitātes ar atpūtu, tāpat neaizmirsti paēst un uzņemt pietiekami daudz šķidruma. Ko tu vari darīt? Izej pastaigāties, pabeidz sakravāt somu, pagatavo ko gardu vai atslābinies, palūdzot partnerim vieglu muguras masāžu.

            Kad kontrakcijas sāk palikt regulāras  – paliek biežākas un ilgākas, svarīgi ir sevi nepārslogot, bet atpūsties, un mēģināt uzturēt pozitīvu garastāvokli, neļaut sev sabozties. Visticamāk ka šobrīd būs tas mirklis, kad gribēsi, lai nebūtu viena, lai kāds ir blakus, vienalga vai atbalstot fiziski, vai tikai esot klāt. Lai mazinātu sāpes, bieži maini pozīciju, pastaigājies, ieej dušā vai vannā, pašūpojies uz bumbas vai šūpuļkrēslā.

Šajā brīdī var piezvanīt vecmātei vai ārstam, lai konsultētos, cik tālu tad dzemdības ir. Pirms zvanīšanas noskaidro, cik tad bieži kontrakcijas ir, kāds ir to garums un vai ūdeņi ir nogājuši, vai ir izdalījumi. Partneris jau var sagatavot mašīnu, ja ar to brauks uz dzemdību nodaļu – salonā var paņemt dvieli, spilvenus, lai tu justos ērtāk. Un ūdens pudeli.

            Jo vairāk dzemdes kakls dilatējas, jo biežākas kļūst kontrakcijas. Tu vari just karstuma viļņus, drebuļus, nespēku. Tagd galvenais ir nepadoties un neiegalvot sev, ka „Es to nevaru!”. Partnera atbalsts ir ļoti nozīmīgs – piedāvāt padzerties, piedāvāt vēsas kompreses, iedrošināt pastaigāties, pamainīt pozas, ļaut pret sevi atbalstīties, būt blakus, iedrošināt.

            Var parādīties vēlme stumt, jākonsultējas ar vecmāti. Ja vecmāte saka, ka vēl nevajag, mēģini sakoncentrēties uz elpošanu, neaizturi elpu.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s