1cm/h ir pagātne. Jaunās Pasaules Veselības Organizācijas vadlīnijas.

Atceros, man skolas laika lielākais bieds bija “skriešana uz laiku”. Man vispār nepatika skriet, bet tad, kad tev noteikts attālums jānoskrien noteiktā laikā – asaras un stundu bastošana. Nevienu citu stundu es nekad nekavēju, bet šīs gan. Vidusskolas sporta skolotājs vismaz ielika “ieskaitīts”, ja tu kaut mēģināji, atšķirībā no pamatskolas skolotāja. Un tomēr: ja uz sporta stundu ir iespēja neaiziet, tad no dzemdībām, ja vēlies būt mamma, tik viegli vaļā netiksi.

Arī dzemdībās daudzus gadus ir bijuši laiki, kuros jāiekļaujas. Bet tagad, 2018. gadā, Pasaules Veselības Organizācija (PVO) ir izdevusi jaunas vadlīnijas, kas beidzot noņem ātrumu standartus, ar kādiem sievietei jālaiž pasaulē bērniņš.

Katram dzemdību stacionāram ir savas vadlīnijas par dzemdību ātrumu, bet tas, ko varu atrast Latvijā izdotās grāmatās un interneta resursos, ir diezgan līdzīgi.

Tā, piemēram, Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas mājaslapā ir pieejama 2013. gadā sagatavota “Normālu un patoloģisku dzemdību” prezentācija, kas pauž novirzes no normas, ja dzemdību pirmā perioda latentā fāze ir ilgāka par 20h, ja atvēršanās fāze kopumā ir lēnāka nekā 1,2cm/h vai, atkārtotās dzemdībās – lēnāka nekā 1,5cm/h, otrais dzemdību periods jeb izstumšanas fāze ir ilgāka par 2h pirmo reizi dzemdējot vai 1h – atkārtoti dzemdējot. (Pieejams Te )

D. Rezebergas grāmatā “Dzemdniecība” (2009. gadā izdota, iespējams, jaunākajā izdevumā ir citi skaitļi un ātrumi), aprakstītas šādas normas:

Atvēršanās perioda latentā fāze, līdz dzemdes kakla atvērums ir 3-5 cm, pirmdzemdētājai ir vidēji 8 stundas (atkārtotās dzemdībās 5 h); atvēršanās perioda aktīvā fāze ir 5 stundas (atkārtotās 4 h). Dzemdību otrais periods jeb izstumšanas faze ir līdz 2 stundām (atkārtotās dzemdībās līdz 1h).

Bet tagad? Kādai tad ir jabūt latentajai dzemdību fāzei, aktīvajai pirmā perioda fāzei un otrajam dzemdību periodam saskaņā ar jaunajām PVO vadlīnijām??

Pirmais dzemdību periods

 1. Ir rekomendēts lietot šādu dzemdību pirmā perioda latentās un aktīvās fāzes definīciju:
 • Pirmā perioda latentā fāze tiek raksturota kā laika periods ar sāpīgām dzemdes kontrakcijām un izmaiņām dzemdes kaklā, kurām progresija var būt mainīga līdz pat 5 cm atvērumam – gan pirmajās, gan atkārtotās dzemdībās.
 • Pirmā perioda aktīvā fāze tiek raksturota kā laika periods ar regulārām, sāpīgām dzemdes kontrakcijām, dzemdes kakla vēršanos, kas parasti notiek daudz ātrāk pēc 5 cm sasniegšanas, līdz pat pilnam atvērumam – gan pirmajās, gan atkārtotās dzemdībās.
 1. Sievietēm vajadzētu tikt informētām, ka standarta pirmās latentās fāzes ilgums nav noteikts un var variēt dažādām sievietēm. Pirmā perioda aktīvā fāze (no 5 cm līdz pilnam atvērumam) parasti neilgst ilgāk kā 12 stundas pirmdzemdētājai, un neilgst ilgāk kā 10 stundas atkārtotās dzemdībās.

 2. Spontānu dzemdību gadījumā dzemdes kakla atvēršanās ātrums 1cm/h pirmā perioda aktīvajā fāzē ir neprecīzs rādītājs, lai identificētu iespējamos riskus dzemdību iznākumā. Tādēļ šāds pieņēmums (1 cm/h) nav rekomendēts.
 3. Dzemdes kakla atvērums 1 cm/h pirmā perioda aktīvajā fāzē nevar tikt pieņemts kā norma visām sievietēm, tādēļ tas nav normāla dzemdību progresa rādītājs. Lēnāks progress par 1 cm/h nevar būt vienīgais rādītājs, lai uzsāktu medicīnisku iejaukšanos dzemdību procesā.

Šīs vadlīnijas ir spēkā spontāni noritošām (dzemdības nav tikušas ierosinātas) dzemdībām ar nosacījumu, ka mamma un bērniņš jūtas labi. Ja bērna un mammas stāvoklis ir apmierinošs pirms 5 cm atvēruma, netiek rekomendētas nekādas medicīniskās iejaukšanās (tajā skaitā stimulēšana ar oksitocīnu vai ķeizargrieziens), pat ja nav vērojams progress dzemdību procesā.

Vēl būtiskas izmaiņas pirmā dzemdību perioda vadīšanas vadlīnijās ir šādos punktos:

 • Veselīgi noritošas grūtniecības un spontānu dzemdību gadījumā netiek rekomendēta rutīnas dzemdes kakla atvēruma pārbaude.

 • Rutīnas kardiotokogrāfija nav rekomendēta spontāni noritošu dzemdību gadījumā bērna labsajūtas noteikšanai. Tiek rekomendēta auskultācija ar dopleri vai augļa Pinard stetoskopu. 

Otrais dzemdību periods

Otrais dzemdību periods jeb izstumšanas fāze ir periods no pilna dzemdes kakla atvēruma līdz mazuļa piedzimšanai, kura laikā dzemdes kontrakciju rezultātā sieviete piedzīvo vēlmi spiest. Sievieti vajadzētu informēt, ka otrā perioda ilgums var variēt dažādām sievietēm. Pirmajās dzemdībās šis periods noslēdzas 3 stundu laikā, kamēr atkārtotās dzemdībās parasti tas nav ilgāks par 2 stundām. (PVO)

 • Sievietēm ar vai bez epidurālās anestēzijas (EA) tiek rekomendēta dzemdību pozīcija pēc viņu izvēles, ieskaitot pozīciju stāvus.
 • Sievietēm izstumšanas periodā vajadzētu ļauj sekot pašas vēlmei spiest. Netiek rekomendēta aktīva dzemdību vadīšana ar mērķi saīsināt dzemdību ilgumu.

 • Sievietēm ar EA otrajā periodā pēc pilna dzemdes kakla atvēruma izgrūšanas reflekss var aizkavēties līdz 1-2 stundām un otrais periods var ieilgt. Nav nepieciešams iejaukties, ja nav novērota perinatāla hipoksija.

 • Lai samazinātu starpenes traumas un nodrošinātu spontānas dzemdības, sievietēm otrajā dzemdību periodā var tikt pielietotas dažādas tehnikas (tādas, kā starpenes masāža, siltas kompreses un starpenes pieturēšana), pēc sievietes vajadzībām un iespējām.

 • Nav rekomendēta epiziotomijas lietošana spontāni notiekošu dzemdību gadījumā.

 • Nav rekomendēts manuāls spiediens uz dzemdi, lai sekmētu dzemdību procesu.

Arī trešā dzemdību perioda laikā gribu akcentēt vienu svarīgu punktu:

Jaundzimušos bez komplikācijām vajadzētu turēt āda-āda kontaktā ar mammu vismaz pirmo stundu pēc dzemdībām, lai izvairītos no hipotermijas un sekmētu zīdīšanu.

PVO aicina atlikt bērna izmeklēšanu (svēršanu, mērīšanu, apģērbšanu). Visi jaundzimušie, ieskaitot jaundzimušos ar zemu dzimšanas svaru, būtu jāliek pie krūts, cik ātri vien iespējams pēc dzemdībām, kad viņu klīniskais stāvoklis ir stabils un mamma un mazulis ir tam gatavi.

Bet šim visam ir arī mammas atbildības puse, kas sākas ar to, ka stacionārā mēs ierodamies, sākoties pirmā perioda aktīvajai fāzei. PVO rekomendē spontānu dzemdību gadījumā pēc iespējas atlikt sievietes uzņemšanu dzemdību nodaļā pirms pirmā perioda aktīvās fāzes sākšanās. Mammu jautājums ir – kā man zināt, kad ir sākusies aktīvā fāze?

Gatavojies dzemdībām!

 • Gatavojies dzemdībām kopā ar mani grūtnieču vingrošanās vai individuālās dūlas, vecmātes konsultācijās. Raksti anete@mammupitstops.lv

 • Tiekamies arī dūlu nedēļas nodarbībās visā Latvijā – gan jau atradīsim atbildi uz to! Par citiem Dūlu nedēļas pasākumiem lasi (un arī sūti pieteikumu) TE
 • No savas puses iesaku vecmātes un dūlas apmācībā Lienes Draugas lekciju Mammu Pitstopā 23. marta vakarā vai Evelīnas Strazdiņas lekciju 26. marta vakarā Mammu Pitstopā. Vairāk informācijas: TE

 

 

Paldies Dacei Miezītei par rediģēšanu un Ievai Runei par palīdzību tulkošanā.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s