Dzemdību redzējums un iespējas

Mammu Pitstopā katru otrdienu un piektdienu plkst 10:00 vingrošana grūtniecēm. Nodarbībās pārrunājam tādas tēmas, kā Aprūpes sniedzēja izvēle; Dzemdību plāns; Dabiskie dzemdību atsāpinātāji; Dzemdību fāzes; Kontrakcijas. Sāpes un to būtība; Hormoni dzemdībās. Endorfīni.; Ūdens dzemdībās; Placenta; Epidurālā anestēzija; Agrīnais pēcdzemdību periods mammai; Jaundzimušais; Zīdīšana u.c.

Dzemdību redzējums un iespējas

Dzemdības ir dažādas, tāpat kā sievietes, viņu vajadzības, vēlmes un varēšana.  Ja mēs nekad nevaram paredzēt dzemdību iznākumu, mēs tomēr varam priekš sevis saprast, kas ir tas, ko mēs vēlētos piedzīvot un ko mēs varam darīt gaidību laikā, lai to piedzīvotu. Tas, ko mēs varam darīt, ir ne tikai gatavoties fiziski un praktiski sagatavot visu nepieciešamo, bet arī nobriest morāli, ieklausīties sevī, savā bērniņā, apjaust iespējas un mēģināt īstenot to, kam sirds saka, ka tas būs īstais ceļš. Lai dzemdības darbība attīstītos, sievietes prātam un ķermenim jābūt harmonijā. Paļaujoties uz to, “kā būs, tā būs”, mēs riskējam iedzīvoties dzemdību traumās, kas var traucēt gan pēcdzemdību periodā, gan ievainot mūsu sievišķību un pašapziņu, kā arī radīt uztraukumus, plānojot nākamo bērniņu un gatavojoties dzemdībām. Pat, ja šķiet, ka dzemdībās jau neko ietekmēt nevar – bērniņš kaut kā būs jālaiž pasaulē, tomēr paskatoties plašāk – ir daudz lietas, par kurām varam pieņemt informētus lēmumus un radīt stabilu pamatu vienam no lielākajiem vai pat lielākajam dzīves notikumam.

 • Ja esi nolēmusi, ka dzemdībām jābūt kā skaistu, mierīgu svētku notikumam savā intīmajā vidē, tad vari apsvērt mājdzemdības, sevišķi, ja slimnīcas vide Tevi satrauc un tu tajā nejūties ērti.
 • Vairāk un vairāk sievietes šobrīd Latvijā uzsver, ka vēlas piedzīvot dabiskas dzemdības. Ja tās nav Tavas mājas, kur redzi sevi dzemdējam, tad ir iespēja izvēlēties starp dzemdību mājām (dzemdību māja “Harmonija” un “Ģimenes Šūpulis”) vai līguma slēgšanu ar vecmāti, kas atbalsta dabisku dzemdību norisi – brīvu no medikamentiem, manipulācijām  un medikamentozās atsāpināšanas.
 • Vaginālas dzemdības jeb dzemdības pa dabiskajiem dzemdību ceļiem. Tas ir populārākais un biežākais veids, kā bērniņš nāk pasaulē, ja vien mammas vai bērna veselības dēļ tas nav iespējams. Šādu dzemdību plusi ir daudz: īsāks uzturēšanās laiks stacionārā, zemāks infekciju risks, ātrāka atgūšanās pēc dzemdībām, veiiksmīgāka zīdīšanas uzsākšana u.c.
 • Liels lēmums grūtniecības laikā ir atsāpināšanas lietošana dzemdībās, piemēram, epidurālā anestēzija. Arī plānots ķeizargrieziens ir iespēja (tas vienmēr ir maksas pakalpojums).
 • Ķeizargrieziena operācija var būt gan mammas izvēlēta, gan ārsta nozīmēta, gan akūta. Plānots ķeizargrieziens var tikt nozīmēts, piemēram, dvīņu grūtniecības dēļ, paredzama liela bērniņa, iepriekšēja ķeizargrieziena, bērna nepareizas guļas, placentas priekšguļas un citu iemeslu dēļ.
 • Dažkārt arī dabiski iesākušās dzemdības var tikt atrisinātas ar ķeizargrieziena palīdzību – ja dzemdību darbība nenotiek uz priekšu, piemēram, bērna galviņas un mammas iegurņa nesaderības dēļ, augļa distresa dēļ (bērniņa sirds toņi uzrāda, ka viņam ir palicis par grūtu) un citu iemeslu dēļ.
 • Agrāk ķeizargrieziena operācija pilnībā izslēdza iespēju sievietei nākamo bērniņu dzemdēt pa dabiskiem dzemdību ceļiem. Šobrīd, pateicoties operācijas tehnikas izmaiņām, ir iespēja piedzīvot vaginālas dzemdības pēc ķeizargrieziena.
 • Ja sajūti, ka ūdens varētu Tevi stiprināt, palīdzēt atslābināties, relaksēties, uzmundrināt un radīt drošās vides sajūtu, meklē ūdensdzemdību vai vannas lietošanas iespējas dzemdību pirmajā periodā , iepazīsties ar slimnīcu piedāvājumiem, izcenojumiem un noteikumiem. Arī ūdensdzemdības vari piedzīvot gan stacionārā, gan mājās vai dzemdību centrā.
 • Dzemdībām vari gatavoties jau laikus apgūstot un pielietojot vizualizācijas, meditācijas tehniku un hipnozi (hypno birthing) , kā arī sajust tās kā rituālu, deju, atdzimšanu.
 • Hipnoze ir iespēja piedzīvot dzemdības bez sāpēm un uztraukuma. Sievietes , kas gatavojas šādām dzemdībām, uzsver, ka šim procesam nav jāatbild sauklim “nav sāpju, nav rezultāta” (no pain, no gain). Pašhipnoze prasa lielu gatavošanos un treniņu jau grūtniecības laikā – mēģinot sasniegt transa stāvokli, kas samazina sāpju uztveri.
 • Ar vizualizācijas palīdzību ir vieglāk ļauties kontrakcijām, koncentrēties elpošanai un ritmam. Tā var būt kā meditācija par jūras krastu un sāpēm kā viļņiem, tā var būt iztēlošanās, kā ar masāžas pieskārieniem sāpes un saspringums tiek notrausts nost no ķermeņa, tā var būt koncentrēšanās uz ko ritmisku, plūstošu, kas palīdz saglabāt un atjaunot savu dzemdību ritmu kontrakciju laikā, medicīnisko apskašu un manipulāciju, vai pārcelšanās uz citu vidi laikā. Vizualizācija var palīdzēt pieņemt arī sāpes, kas rodas, dzemdes kakliņam veroties vaļā – vizualizējot kā tas ar katru kontrakciju veras vaļā kā zieds, uzplaukst un tuvina lielajai satikšanās burvībai.
 • Lai kur notiktu dzemdības, sieviete pirmajā dzemdību periodā var brīvi izvēlēties dzemdību pozas. Arī dzemdību otrais periods jeb izstumšanas periods ir iespējams dažādās pozās, bet par to jāinteresējas katrā stacionārā individuāli. Tu vari sagatavoties dzemdību sākumam mājās, atrodot vietas, kas varētu šķist ērtas, sameklējot lietas, kas varētu palīdzēt pārdzīvot pirmās kontrakcijas – vai tā būs dzemdību bumba, vai palodze, varbūt ir vērts sagatavot kādu spilvenu, segu, uz kura atbalstīt elkoņus vai ceļus, ja izvēlies tupus pozīciju.
 • Mēs zinām, ka ne visas dzemdības norit tā, kā plānots. Kad parādās kādas komplikācijas, ir nepieciešams pielietot citas metodes, kas ļautu bērniņam piedzimt.
 • Tā ir procedūra dzemdību atrisināšanai, kad bērniņš jau ir dzemdību ceļos, bet kāda iemesla dēļ dzemdības neiet uz priekšu. Dzemdību speciālists uzliek bērniņam uz galvas cepurīti, kas pievienota vakuuma pumpim, un palīdz bērnam piedzimt, velkot to cauri dzemdību ceļiem.
 • Dzemdību stangas arī ir operatīvs veids, kā pabeigt dzemdības. Bērniņa galviņai apkārt tiek uzliktas stangas, kas līdzīgas divām lielām salātu karotēm, un mazulis tiek izvilkts cauri dzemdību ceļiem.

NODARBĪBAS NOTIEK NETĀLU NO T/C SPICE, MĀRUPĒ – LIELĀ IELA 19-3A. MAMMU PITSTOPS.

RAKSTI MUMS: abaskevica@gmail.com

Citas nodarbības:

nodarbibu-grafiks

Viena doma par “Dzemdību redzējums un iespējas

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s