Vingrošana grūtniecības laikā un pēcdzemdību periodā

Nāc uz vingrošanu kopā ar mani Mārupē – netālu no t/c Spice, Lielā iela 19-A3, MAMMU PITSTOPS.

Vingrošana gaidību laikā:

10:00-11:30 Otrdienās

10:00-11:30 Piektdienās

Pēcdzemdību vingrošana kopā ar mazuli no 6. nedēļas:

12-13:30 Otrdienās un Piektdienās.

Katrā nodarbībā pārrunāsim kādu ar grūtniecību, dzemdībām vai pēcdzemdību periodu un bērniņu saistītu tēmu. Nodarbību maksa: 9 Eur.

Piesakies uz vingrošanām: abaskevica@gmail.com

Kustību nozīme grūtniecības laikā un dzemdībās

Šobrīd, ja vien mammai nav kādu indikāciju, kas dzemdībās liek atrasties guļus pozā, mamma var izvēlēties, kā laist pasaulē bērniņu. Dzemdības var noritēt stāvot, sēžot, tupus un rāpus, karājoties slingā un vēl un vēl.  Daudzas no šīm pozām mums ir svešas un neierastas, sevišķi pilsētā dzīvojošajiem, kuri netiek, piemēram, pie dārza ravēšanas, rāpus izložņājot visas puķudobes. Un, kad pienāk lielā diena, kaut gan esam lasījuši literatūru un redzējuši dažādas dzemdību pozas – mums tās vienkārši neliekas ērtas, jo pierastāka šķiet atlaišanās uz muguras.

Tas, ko mēs varam darīt grūtniecības laikā – sajust savu ķermeni, ieklausīties tajā, sajust tā spēku, spējas un enerģiju. Kustības dzemdībās, ja tajās jūties ērti, var palīdzēt koncentrēties uz procesu, pārvarēt sāpes (ritmiskas kustības un koncentrēšanās uz tām, ļauj vieglāk pārvarēt kontrakciju spēku), noņem stresu un atbrīvo.

Kāpēc ir svarīgi kustībām pievērsties jau grūtniecības laikā? Atceries, kā tu mācījies braukt ar riteni. Tas prasīja lielu koncentrēšanos uz to, kas ir jādara, kustības tika kontrolētas. Bet šobrīd, braucot ar velosipēdu, tas notiek automātiski, tev nav vairs jākoncentrējas uz kāju kustībām vai līdzsvara noturēšanu. Vai, piemēram, rakstīšana. Šobrīd, kad nepieciešams kaut ko pierakstīt – roku kustība ir automātiski. Tev vairs nav jāpievērš tai uzmanība, lai burti izskatītos, kā tas ir paredzēts. Tas pats ir ar kustībām dzemdībās – ja tās nebūs izdzīvotas, tām pievērsties un justies komfortabli būs grūtāk.

Grūtniecības laikā pievērs uzmanību arī vienkāršām ikdienas kustībām, piemēram, kā tu pacel nokritušu pildspalvu. Pievērs uzmanību tam, lai mugura būtu taisna un tu pietupies ceļos, nevis vienkārši noliecies. Arī pēc dzemdībām tev vajadzēs nēsāt mazuli, dažreiz ātri pacelt to no grīdas vai gultiņas – parūpējies par sevi, mācoties pievērst uzmanību savam ķermenim jau tagad!

Kustības dzemdībām.

Šūpošanās. Stāvot uz pilnas pēdas ar mazliet ieplestām kājām, pārcel svaru no vienas kājas uz otru. Šūpojies vienmērīgā ritmā, fokusējies uz to. Pievērs uzmanību elpošanai. Tā ir dziļa ieelpa un gara, gara izelpa. Uzliec rokas uz vēdera, lai labāk sajusto šo dziļo elpošanu. Dzemdībās fokusējies uz kājām, nevis sāpēm.

Soļošana. Soļo, staigā lēnā ritmā. Tās laikā tu vari masēt sev muguras lejasdaļu vai samīļot punci. Dzemdību sākumā soļošana var palīdzēt nesatraukties par procesa sākšanos – izej kopā ar partneri ārā, pastaigājiet svaigā gaisā. Dzemdību laikā soļojot atgādini sev, ka viss notiek tā, kā tas ir paredzēts. Staigā pa istabu, dzemdību nodaļu, koridoriem.

Četrrāpus. Uz vingrošanas paklājiņa vai segām nometies uz visām četrām. Šūpo gurnus. Sajūti, kā tavs ķermenis tajā brīdī to prasa – vai tās ir uz priekšu un atpakaļ kustības, vai uz sāniem, vai apļveida šūpošanās. Šāda poza dzemdībās var palīdzēt bērniņam iestāties pareizi iegurnī, arī gravitāte palīdz viņam piedzimt. Šī poza ir viena no dabiskākajām dzemdību pozām, tā atbrīvo iegurni. Partneris var viegli palīdzēt ar krusta zonas masāžu, ja sāp mugura. Ja liekas, ka spiež ceļus – paliec zem tiem spilventiņus, iekārtojies ērti.

Šļūkšana ar muguru pret sienu. Atbalsties pret sienu un, izmantojot kāju muskuļu spēku, slidini muguru pret sienu augšā lejā. Tas var atvieglot muguras sāpes, sajust bērniņa slīdēšanu lejup. Siena dod atbalstu mugurai (līdzīgi kā guļot gultā), bet tu vari veikt ietupienus. Ieklausies dzemdību laikā sevī, savās vajadzībās, sajūtu cik dziļi ietupties.  Šajā pozu, ja siena nedod drošības sajūtu, vari par atbalstu mugurai izmantot partneri. Lūdz lai viņš pietur tevi arī aiz padusēm, kopā ietupieties.

Tupus uz ceļiem cilājies augšā un lejā (apsēžoties uz savām pēdām). Lai mazinātu spiedienu uz kājām, starp dibenu un potītēm iestiprini spilvenu. Vari berzēt plaukstas pret augšstilbiem. Sāpju laikā sajūtu šo kustību, iedomājies, ka tu ar šiem glāstiem sāpes slauki nost.

Sēdi uz bumba.  Atver kājas pietiekami plati, lai justos stabili. Šūpojies augšā lejā vai uz sāniem, veic apļveida kustības. Partneris var būt aiz muguras, lai tu vari atlaisties.  Izjūti savu iegurni, kā tas mainās

Piesakies uz vingrošanām: abaskevica@gmail.com

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s