Anete: Dzemdību fāzes

Dzemdības ir pieņemts sadalīt trīs galvenajās fāzēs. Tomēr pirmajai, izstumšanas fāzei arī ir divi posmi – latentais un aktīvais periods. Otro fāzi sauc par izstumšanas fāzi un trešo par placentāro.

Ir pieņemts sadalīt šo pirmo fāzi divās daļās, balstoties un dzemdes kakla atvērumu un kontrakciju spēcīgumu, taču ir diezgan grūti identificēt šīs fāzes katrai sievietei individuāli, jo atvēršanās periods ļoti reti mēdz būs kā lineāra līkne. Citiem vārdiem sakot, dzemdes kakla atvērums var no 1cm pāriet uz 4cm, nepamanot nemaz pāreju, un kontrakciju biežums un garums var mainīties no dažādiem faktoriem, kaut vai tā, cik droši sieviete jūtas un ļaujas šim procesam.

Vienmēr atceries, ka aprūpētājam vajadzētu uz tevi skatīties kā uz vienotu organismu, uz Tevi, kā sievieti, nevis tikai uz dzemdes kaklu. Tāpat arī nevienmēr var pateikt, ka kaut kas nav kārtībā, skatoties tikai uz medicīnas aparatūru, dažreiz pietiek paskatīties uz sievieti, viņas ādas krāsu, elpošanu, lai saprastu, ka kaut kas, iespējams, nav labi – vai tieši otrādi.

Mājdzemdībās bieži netiek regulāri skatīts dzemdes kakla atvērums, jo tas ne vienmēr spēj precīzi noteikt dzemdību darbības progresu. Vairāk balstās un sievietes sajūtām, kad ķermenis un bērniņš ir gatavs dzimt, tad sievietei dabiski rodas vēlme spiest.

  1. dzemdību fāze – atvēršanās.

Agrīnā (latentā) – šajā posmā sieviete var sākt just kontrakcijas, tās var būt regulāras., bet to garums nav liels un laiks starp tām var būt mainīgs. Kontrakcijas var būt ik pa 10 minūtēm (līdz 20 min), to garums 30-40 sekundes. Šajā periodā dzemdes kakls var atvērties līdz 4cm.

Aktīvā – kontrakcijas ir intensīvākas, garākas un spēcīgākas – ik pa 3-5 minūtēm un vismaz 50-60 sekundes garas. Šajā peridoā svarīgi ir mēģināt starp sāpēc relaksēties, atcerēties par elpošanu, arīdzemdību partneru, vecmātes un ārstu loma paliek nozīmīgaka. Pēdējo trīs centimetru atvēršanās laiks var būt vēl saspringtās – kontrakcijas var būt garakas (līdz 120sekundem), arī pašsajūta var izmanīties – parādīties drebuļi, dezorientācija laikā, slikta dūša. Pēc šīs fāzes var uzreiz iestāties vēlme spiest un pāreja uz nākamo, bet ir sievietes, kas piedzīvo pārejas peridou, kura laikā kontrakciju intensitāte samazinās un rodas vēlme atpūsties, uzkrāt spēkus pirms izstumšanas perioda. Pat ja atvērums ir 10cm, audi, iespējams, nav vel gatavi izstumšanas periodam vaiu bērniņš nav ieņēmis labako pozu. Pāreja nākamajā fāze notiek tad, kas sievietei pašai rodas vēlme spiest. Ja tas netiek ņemts vēra – tiek iztērēta enerģija un tas nav produktīvi.

Lietas, ko Tu vari darīt šajā periodā:

  • Atpūties! Tas palīdz saglabāt enerģiju tam brīdim, kad tā būs vairāk nepieciešama, sevišķi, ja sāpes sākas nakts vidū. Mēģini pagulēt, atslābināties – nav iesmesla vēl uztraukties un nogulēt neko nevar :) Paliec gultā un koncentrējies elpošanai, ļaujies kontrakcijām – kā tās tevi pārņem viļņiem. Ja paliksi mierīga šajā fāzē, tad arī daudz labāk jutīsies turpmākajā dzemdību procesā. Ja sāpes sākas pa dienu – mēģini turpināt dienas gaitas, pārvarot kontrakcijas mierīgi atslābinoties. Izej pastaigāties parkā, vari pat aiziet uz veikalu un nopirkt sev kaut ko garšīgu. Labi ir, ja kāds Tev ir blakus – tas palīdzēs Tev palikt mierīgai.

  • Domā pozitīvas domas! Iedrošini sevi – noskaņo sevi uz to, ka tu to spēsi, ka esi vislabākā! Nebaidies no tā, kas sekos, bet koncentrējies uz sevi, savu ķermeini – Tu esi radīta tam, lai laistu pasaulē bērniņu, un tikai Tu zināsi kā tas būs vislabāk Tev. Parunājies ar mazo, saki, ka gribi viņu drīz ieraudzīt – dzemdības būs Jūsu abu kopīgs darbiņš.

  • Ūdens – to ir vērtīgi ne tikai uzņemt, kad esi izslāpusi, bet tas palīdz arī atslābināties- ieej dušā vai pasēdi vannā. Pasaki paldies savam ķermenim un kontrakcijam, kas paliek arvien spēcīgākas, ka tās tuvina tevi pirmajai tikšanās reizei ar mazuli ;)

  • Masāža un pieskārieni – ļaujies partnera masāžai un pieskārieniem, varbūt arī kādam intīmākam momentam. Dzemdībās darbojas tas pats hormons (oksitocīns), kas mīlēšanās laikā – jo tuvāks Tev ir partneris, jo spēcīgākas kontrakcijas – jo ātrāk process iet uz priekšu. Tuvības laikā izdalās arī endorfīni, kas palīdzēs justies labi ne tikai Tev, bet arī bērniņam.

  1. dzemdību fāze – izstumšanas periods.

Tā sākas, kad dzemdes kakla atvērums ir 10cm. Tās garums var būt no dažām minūtēm līdz vairākām stundām. Šī fāze beidzās ar bērniņa piedzimšanu. Sievietes, kas dzemdībām ļaujas dabiskā veidā, šajā fāzē piedzīvo milzīgu sava iekšejā spēka varu un motivāciju. Ķermenis pats dod signālu, kurā brīdī spiest un šī vēlme rodas dabiski. Ja sievietei liek spiest, bet viņa nav tam gatava, tas var radīt tādus sarežģijumus, kā augļa distress, nepareiz bērniņa iestāšanās dzemdību ceļos, sastieptas saites, starpenes plīsumi un nepiciešamība pēc instrumentālas iejaukšanās.

dzemdibu pozas

Šajā attēlā redzams, kā mainās sievietes iegurnis un bērniņa ceļš dažādās dzemdību pozās. Pirmajā gadījumā iegurņa izeja ir brīva un bērniņa piedzimšanai palīdz arī gravitācija. Otrajā pozīcijā sievietes svars jau balstās uz asteskaulu un tas nav brīvs – samazinot izejas ietilpību. Trešaja attelā sievietes viss iegurnis ir noslogots, iegurņa izejas izmēri ir samazināti, kā arī bērniņa dzimšanai nepalīdz gravitācija.

Otrās dzemdību fāzes laikā darbojas ne tikai oksitocīns, kas ir atbildīgs par kontrakcijām, bet Tevī pamostas arī adrenalīns – izdzīvošanas hormons, kas pamodina Tevī visu spēku un arī ticību savām spējām!

  1. dzemdību fāze – placentārais periods.

Kad bērniņš ir piedzimis un tu jau viņu turi rokās, pēdejā fāze jeb placentārais periods bieži vien ir saņem ļoti maz uzmanības. Tas parasti ir ātrs un ta laikā piedzimst placenta. Placenta atdalās no dzemdes sieniņas un tiek izstumta cauri dzemdību ceļiem – sievietei tas prasa maz piepūles, bet medicīnas darbinieku uzmanība gan tam tiek pievērsta, lai pārbaudītu, ka visa placenta ir piedzimusi, nesākas asiņošana utt.

Šajā periodā Tev uz punča būs mazulis, vai viņš būs kaut kur blakus – koncentrējies uz viņu un ieklausies vecmātē, ja viņa lūdz kaut ko izdarīt. Ja bērniņš ir pie Tevis, varbūt viņš jau ir pie Tavas krūts. Zīdīšana atbrīvo vēl oksitocīnu, kas palīdz piedzimt placentai un dzemdei sarauties.

Sagatavoja: Anete Baškevica

9menesi.wordpress.lv Tel: 25401011

2014.gads

Izmantoti materiāli no: http://naturalbirthplan.com/natural­birth­%E2%80%93­stages­and­coping­strategies/

http://www.givingbirthnaturally.com/stages­of­labor.html

Viena doma par “Anete: Dzemdību fāzes

  1. Atpakaļ ziņojums: Kā sievietes pasaule vada savas dzemdības

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s