Anete: Bērnu gultiņa vai ģimenes gulta?

Vibiežāk par to, kur mazulis gulēs pēc piedzimšanas, tiek domāts jau laikus. Visbiežāk pirmais, kas nāk prātā, ir gultiņa vai šūpilis, bet ir arī vēl viena iespēja – gulēt kopā vienā gultā – ģimenes gultā. Neviens no šiem variantiem nevar tikt saukts par labāku – tas ir jāatrod katrai ģimenei individuāli. Un pat tad, ja vienam bērnam gulēšana kopā bija ļoti ērta, ar otru tas var neizdoties tik veiksmīgi.
Ģimenes gultas atbalstītaji vērš uzmanību uz to, ka gulēšana kopā atvieglo zīdīšanu, sevišķi pirmajās nedēļās, kad mamma ir nogurusi. Tāpat pastāv uzskats, ka gulēšana kopā veido uzticības pilnākas attiecības starp bērnu un vecākiem, jo bērns nevienā brīdī pamostoties nav viens. Kā citas priekšrocības tiek minēts labāks mammas un bērniņa miegs, samazināts risks pēkšņās nāves sindromam, ja tiek ievēroti drošas kopā gulēšanas principi, kā arī mammām, kas atgriežas darbā drīz pēc dzemdībām un pavada tur lielu daļu dienas, tiek kompensēta prombūšana, saglabājot stipras mātes un bērna attiecības, kā arī tas palīdz uztruēt veiksmīgu zīdīšanu un pietiekamu piena daudzumu.
Ģimenes gulta nebūs piemērotākais risinājums:
• vecākiem ar dziļu un ilgu miegu;
• smēķētājiem;
• vecākiem, kas lieto alkoholu (arī, ja tas ir viens no vecākiem kaut neregulāri);
• vecākiem ar lielu lieko svaru;
• ja gultā jau guļ vecākie bērni un/vai mājdzīvnieki;
• vecākiem, kas lieto kādus medikamentus, kas ietekmē uzmanību un miegu.
Tāpat vajadzētu ievērot to, ka dīvāns nebūs piemērotākais, gultasveļai vajadzētu būt vieglai un vienkāršai (bez pārvalkiem, mežģīnēm utt), matracis nedrīskt būt pārāk mīksta (tāpat arī ūdens gulta nebūs piemērota). Jāievēro arī tas, lai starp gultu, matraci un sienu nav liela atstarpe, pievērsiet uzmanību arī gultas galvgalim – vai tajā nav iespējams iesprūst mazuļa galviņai. Piemēram, kā šī gulta:

Ja bērniņš iet gulēt pirms Tevis, tad labāk viņu vispirms likt savā gultiņā un tad ņemt blakus – nav ieteicams atstāt bēnru vienu pašu lielajā gultā, ja tomēr, tad jānodrošina, lai viņam nav iespējas izvelties. Tāpat guļot kopā, jāpievērš uzmanība bērna apģērbam, jo pieaugušā ķermenis guļoti izdala daudz siltuma, tāpēc bērns var viegli pārkarst.
Kopā gulēšanai jābūt arī saskaņotai starp abiem vecākiem. Ja ģimenes gulta var veidot stiprakas ģimenes saites, tad tas nestrādā gadījumā, ja viens no vecākiem ir neapmierināts ar šo. Tāpēc svarīgi ir izrunāt šo tēmu. Tas attiecas arī uz to, vai jūs jūtīsieties komfortabli mīlēties gultā, kur mazuli guļ. Protams, ir iespēja nodoties tam citās telpās, taču nevienmer tas ir iespējams, jo spontanitātei ir nozīme, sevišķi, ja laiks ir ierobežots :)
Arī gulēšanai atsevišķā gultiņā ir daži svarīgi noteikumi, kas jāievēro:
• gultas matracim un palagam jābūt vienā izmērā, lai palags nesaveltos, kad bērniņš kustas un veļas;
• gultiņā nevajadzetu būt mīkstajiem spilveniem un rotaļlietām;
• gultiņai vajadzētu būt no droša materiāli, vislabāk, ja tā ir krāsota un lakota ar netoksisku laku, jo mazulis var ar laiku vēlēties arī to pagaršot.

 

 

Izmantoti materiāli no Ina May’s Guide to Breastfeeding.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s