Anete: Zīdīšana – es to varu un gribu?

Grūtniecība var būt liels piedzīvojums un satraukums, jo Tu gaidi piedzimstam savu mazuli. Grūtniecības laikā Tavs ķermenis un daba uzņemas rūpes par to, lai Tavam mazulim tiktu nodrošināts viss nepieciešamais, tajā skaitā uzturs, lai attīstītos, kamēr viņš ir Tavā ķermenī (ja vien Tu pati par sevi rūpējies un ēd veselīgi). Taču, kad mazo jau turi uz rokām, Tev ir jāpieņem lēmums, vai mazuli turpināsi barot ar to, kas nāk no Tevis pašas vai ir iegādāts veikalā. Vai tam ir nozīme?

Tā kā vispasaules pediatri ir tā medicīnas personāla daļa, kas pārzina tieši bērnu vajadzības un veselības jautājumus, sāksim ar to, ko pasaulē profesionālas pediatru organizācijas saka par zīdaiņu barošanu.

Pasaules Veselības Organizācija un UNICEF rekomendē:

 • ̧pēc iespējas agrāk bērna zīdīšanu uzreiz pēc dzemdībām (stundas laikā);
 • ̧ekskluzīvu barošanu (tikai ar mātes pienu) pirmo sešu mēnešu laikā;
 • ̧cieto uzturvielu ieviešanu no sešu mēnešu vecuma, turpinot barot ar krūti līdz divu gadu vecumam vai ilgāk.

(pēc PVO puyblikācijas 2014. gada februārī http://www.who.int).

 

PVO vērtē pienu, kā bērna uzturu, šādā kārtībā: pirmais un labākais bērnam ir mātes piens, ko bērns saņem tiešā veidā no mātes krūts; otrais, mātes piens no pudelītes; trešais, citas mātes piens; ceturtais, pudelītes barošana ar mākslīgo piena maisījumu. Taču uzsvars ir uz to, ka mākslīgais piena maisījums netiek vērtēts kā sliktākais, taču tas ir jāizvēlas, kā pēdējais no nosauktajiem.

Amerikas Pediatru Akadēmijas nolikums par zīdīšanu minēti vēl šādi punkti:

 •  mātes piens ir pirmā izvēle jaundzimušo barošanai, ieskaitot arī priekšlaicīgi dzimušos un slimos bērnus (ar retiem izņēmumiem);
 • ̧ja tiešā barošana nav nodrošināma, bērnam jāpiedāvā izslaukts sievietes piens;
 • jaundzimušo vajadzētu likt pie krūts uzreiz, kā tas izrāda kādu no izsalkuma pazīmēm, piemēram, nemierīgumu, mutes čāpstināšanu vai meklēšanos; raudāšana ir jau vēlīna pazīme;̧
 • nekādas papildus uzturvielas (tajā skaitā ūdens, glikoze utt) bērnam nav nepieciešama, ja vien tam nav medicīnisku indikāciju.

(pēc American Academy of Pediatrics Policy Statement on Breastfeeding ans the Use of Human Milk).

Ir vēl viena ļoti praktiska lieta, kas rosina uzsākt mazuļa zīdīšanu. Kad Tu esi izvēlējusies barot bērnu pati, Tu jebkurā brīdī jebkādu iemeslu dēļ vari pāriet uz mākslīgo piena maisījumu. Bet, ja sāksi barot vispirms ar maisījumu, atgriezties pie krūts barošanas ir ļoti grūti (kas būtu vēlams, ja bērnam, piemēram, parādās dažādas alerģijas no produktiem). Dažādos pētījumos ir pierādīts, ka mātes piens samazina bērnam saslimšanas gadījumus un ietekmē arī viņa garīgo attīstību, taču tik pat svarīgi ir tas, ka barojot bērnu ar krūti, sieviete velta mazulim vairāk laika un tuvības, ko, protams, var nodrošināt arī barojot mazuli ar pudelīti. Zīdīšanas laikā bērns saņem un sajūt arī mammas pieskarienu, mīlestību. Āda ir mūsu jūtīgākais orgāns un pieskāriens ir pirmā valoda ar ko mēs sazināmies. Tāpēc ir svarīgi, bērniņu barojot ar pudelīti, turēt sev klēpī pēc iespējas tuvāk krūtīm, nodrošinot acu kontaktu un mīlošus pieskārienus. To var nodrošinār arī tētis, ja viņš ir tas, kurš mazuli baro.

Ieguvumi mātei barojot bērnu ar krūti: oksitocīns, kas izdalās bērnam zīžot krūti, palīdz sarauties dzemdei atpakaļ pirms grūtniecības lielumā, tas samazina arī vēlīnu hemorāģiju iespējamību; zīdīšana darbojas arī kā kontracepcija pēc dzemdībām; tāpat zīdīšana palīdz atgriezties pie sākotnējā svara (pat ja ar pārtiku zīdīšanas laikā tiek uzņemtas papildus 600kcal); tāpat zīdīšana samazina krūts vēža risku. Citi faktori, par ko padomāt, ja pudelītes barošana ir Tava izvēle:

 • ̧nauda. Ja krūts barošana nemaksā gandrīz neko, tad piena maisījumi ir papildus izdevumi;̧
 • enerģijas un laika resursi – mātes piens nekad neprasa sterilizēšanu un sildīšanu;
 •  iepakojums – piena maisījumu iepakojums ir veidots tā, lai uzglabājoties plauktā, tas nesaskartos ar apkārtējo vidi, taču tas nozīmē, ka tiek izmantots ļoti daudz plastikas, papīra un pat metāla. Tāpat arī pudelītes un uzgaļu izgatavošana prasa daudz dabas resursu.

Sieviete jau piedzimstot saņem visu nepieciešamo, lai vēlāk spētu barot savu mazuli – lielas vai mazas krūtis, liels, mazs vai plakans, tumšs vai gaišs krūtsgals – visas krūtis ir piemērotas bērna barošanai. Tad kāpēc dažām sievietēm ar zīdīšanu iet labāk nekā citām? Tas viss ir atkarīgs tikai no ārējiem faktoriem, tāpēc atceries, Tavam ķermenim viss ir kārtībā! Veiksmīgai krūts barošanai nepieciešams, lai Tu justos labi un komfortabli, lai nebūtt spiediena no apkārtējiem – ģimenes un sabiedrības, par to, ko Tu dari un kā. Tas Tevī izsauc stresu, bet stresa hormoni – adrenalīns un kortizons, nomāc oksitocīna (atbildīgs par piena izdalīšanos) un prolaktīna (atbildīgs par piena rašanos) darbību. Tas var samazināt piena izdalīšanos vai arī pilnībā nomākt tā rašanos.

„Melisa: Piektajā dzīves dienā es ar mazo devos uz apskati. Baroju viņu ar

krūti un piens vienmēr brīvi izdalījās no abām krūtīm. Apskates laikā ārsts

manu bērnu nosvēra un pēc aprēķiniem viņš bija zaudējis 10% no sākotnējā

svara – man tika ieteikts viņu barot ar mākslīgo maisījumu un doties pie

zīdīšanas konsultanta. Konsultante nosvēra mazo pirms ēšanas un pēc un

arī sacīja, ka ēšanas laikā ir uzņemts nepietiekoši daudz. Man tika iespiesta

rokā piena maisījuma paka un pudelīte. Es sēdēju krēslā un raudāju, bet viņa

pat nepaskatījās uz mani. Aizejot mājās, es biju tik nogurusi un nobijusies,

ka vakarpusē jau jutu, ka „esmu sausa”. Baroju mazo ar pudelīti un sapratu,

ka man tas ļoti riebjas. Nākamajā dienā es sevi sapurināju un kopā ar vīru

un mazo devos atpūsties – pēc relaksācijas es jutos jau labāk un jau vakarā

piens atkal parādījās. Turpināju viņu zīdīt un jau pēc pāris nedēļām viņa svars

stabilizējās atbilstoši vecumam. ”

 

Ja tev šķiet, ka nepietiek piena, tad pamēģini kādu no šiem augiem tējās vai kā savādāk:

 • Lucerna (alfa-alfa);
 • Aveņu lapas;
 • Gurķu mētra;
 • Fenhelis;
 • Dadzis (blessed thistle).

(Izmantots  Ina May’s Guide to Breastfeeding)

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s