Anete: Īsumā par augļūdeņiem

Dzemdības vairumā gadījumu sākas ar augļūdeņu noplūšanu (savlaicīgu- pirmā perioda beigās).  Tiem ir liela nozīmē fizioloģiskajā procesā normālu un dabisku dzemdību gadījumā. Kontrakciju laikā ūdeņi rada vienmērīgu spiedienu, nesaspiežot atsevišķi bērna ķermeni, placentu un nabassaiti. Ja ūdeņi plīst, tiek izdarīts lielāks spiediens un bērnu un placentu kontrakciju laikā – taču lielākajā daļā gadījumu bērns to pārdzīvo diezgan labi un par to nevajadzētu satraukties. Vienīgi, ja nabassaite tajā brīdī atrodas starp bērnu un dzemdi, tā kontrakciju laikā tiek saspiesta, un var mazināties cirkulējošo asiņu un skābekļa daudzums, kas var parādīt izmaiņas bērna sirds toņos. Veselīgs bērniņš arī to var izturēt, jo tas ir kā aizturēt elpu uz 30 sekundēm katras pāris minūtes. Taču arī šāda situācija nevar būt ilgstoša un ir jāizvērtē tālākā dzemdību taktika.

Augļūdeņu pūsli tiek pieņemts sadalīt divās daļās – priekšējā un mugurējā.  Centrāla jeb priekšējā  – augļapvalks plīsis un ūdeņi noplūst priekšējo augļa ūdeņu apvidu (pie bērna galviņas).  Augsts ūdens pūšļa plīsums jeb mugurējais  – apvalks ir plīsis, taču apskates laikā priekšējā daļā tas ir vesels, bet ir vērojama ūdeņu plūšana.

Priekšlaicīgi – augļūdeņu noplūšana notiek pirms pirmā perioda sākuma (pirms kontrakcijām). Dzemdības visbiežāk sākas 6-12 stundu laikā pēc augļūdens noplūšanas.  Ja bērna un mātes veselības stāvoklis ir labs, dzemdību darbību var gaidīt līdz 96 h.  Pēc 18 h gan infekciju profilakses nolūkos tiek piedāvāta antibakteriālā terapija. Priekšlaicīgu dzemdību gadījumā taktika būs atšķirīga, bet par to citreiz… Otrs variants ir aktīva dzemdību darbības uzsākšana  – dzemdību indukcija pēc 6-12 h.
Agrīna – dzemdību pirmā perioda laikā (pirms pilna atvēruma). Pirmā perioda laikā bērna galviņa ar priekšējo ūdens pūsli spiež un dzemdes kaklu, kas pamazām atveras. Ja galviņa ir labi iestājusies, tad tā nodala priekšējo no aizmugurējā ūdens pūšļa. Starp bērna galviņu un dzemdes kaklu veidojas tāds kā baloniņš,  bet, ja galviņa vel nav piespiedusies kārtīgi, tad kontrakciju laikā mainās spiediens augļūdeņiem mainoties un augļūdens apvalks var plīst.
Savlaicīga – pirmā perioda beigās jeb pie pilna atvēruma. Bērna galviņai spiežot ar vien vairāk, ūdens pūslis pārvietojas arvien zemāk, un esot jau noslīdējis līdz makstij, tas vienkārši plīst. Augļūdeņi darbojas arī kā lubrikants – tie palīdz bērniņam virzīties pa dzemdību ceļiem, kā arī palīdz mammas audiem labāk iestiepties.
Vēlīna – otrā perioda (izstumšanas) laikā. Bērniņš var piedzimt arī augļūdens pūslī, ja neiejaucas dzemdību procesā. Membrānas saplīsīs brīdī, kad bērna ķermenītis būs piedzimis. Tā kā bērns un dzemde ir stiprāks par augļūdens apvalka membrānām, tad nevajadzētu pie normāli noritošām dzemdībām uztraukties par to (ja bērniņš un māte jūtas labi).  FOTO

 

Amniotomija jeb augļa ūdeņu atvēršana.

Amniotomiju veic, lai paātrinātu spontāni sākušās dzemdības vai kā vienu no dzemdību indukcijas veidiem. Tā kā šai manipulācijai arī ir savi plusi un mīnusi, vislabāk tos izrunāt ar vecmāti vai aprūpes sniedzēju – kā tieši Tavu augļūdens pūšļu atvēršana ietekmēs Tavas dzemdības – kādi ir riski un ieguvumi?

Viena doma par “Anete: Īsumā par augļūdeņiem

  1. Atpakaļ ziņojums: Kā sievietes pasaule vada savas dzemdības

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s