Anete: Kontrakcijas

Dabiskas dzemdības ir labākā izvēle Tev un Tavam mazulim… bet sāpēs ļoti biedē! Kas tad izraisa šīs sāpēs un kas ir kontrakcijas?

Daudzas sievietes atzīmē, ka kontrakcijas ir tas, kas visvairāk nobiedē viņas un tās atzīst, par smagāko dzemdību daļu. Raksturojums šīm sāpēm ir dažāds:

–          kontrakcijas kas līdzīgas menstruāciju sāpēm, kā mēnešreižu krampji, kas paliek arvien spēcīgāki;

–          muskuļu savilkšanās ap muguru un vēderu;

–          velkošas muguras sāpes;

–          pulsējošas sāpes, kā spazmas;

–          asas, velkošas sāpes visā ķermeņa lejasdaļā;

–          spēcīgs spiediens, spiediena viļņi;

–          sāpes, kas liek saspringt visam uz brīdi, bet pēc tam iestājas visa ķermeņa atslābums.

Sievietes kontrakcijas piedzīvo dažādi un sāpju raksturojums to arī pierāda. Arī sāpju intensitāte katrai sievietei šķiet savādāka – dažas tās panes ļoti viegli, dažām tas ir kā izaicinājums, bet citām tās ir kā dziļas, mokošas sāpes. Sievietes, kas dzīve pieredzējušas tādas sāpes kā nierakmeņus, aklās zarnas plīsumus, olvadu cistas, lūzumus,  kontrakcijas raksturo kā mazāk sāpīgas nekā sievietes, kam šī ir pirmā pieredze.

Atceries, ka katra kontrakcija tuvina Tevi brīdim, kad satiksi mazo! Un katra kontrakcija ir tikai vienreiz, to Tev vairāk nebūs jāpiedzīvo! Arī dzemdību asistents Tev vienmēr atgādinās, ka ar katru kontrakciju Tu atveries un esi soli tuvāk, lai pasaulē nāktu Tavs bērniņš!

Mainot savu attieksmi pret kontrakcijām, Tu vari sev palīdzēt. Atbrīvojoties un ļaujoties tām, nebaidoties, bet koncentrējoties uz procesu, Tu atvieglosi sev sāpes. Sajūtu sevī pateicību par to, ka vari šo skaisto brīdi piedzīvot, pat ja šis process sāk Tevi nomākt vai nogurdināt! Kontrakciju laikā nedomā par sāpēm un to, ko jūti, bet sajūti iekšēji sevī to, kā tavs ķermenis strādā, kā Tavs prāts strādā, kā Tu sadarbojies ar mazo, lai pēc iespējas drīzāk viņu jau turētu rokās!

Tava attieksme pret kontrakcijām maina arī to, kā Tu tās izdzīvo. Cilvēks parasti mēģina izvairīties no sāpēm – sāpes ir kā zīme, ka kaut kas nav kārtībā. Bet sāpes, kuras Tu jūti dzemdību laikā, ir pilnīgi savādākas – tās iedvesmo Tevi sajust sevi labāk, iedziļināties savās ķermeņa sajūtās, palīdzot sev un bērniņam. Piedzīvo šo sajūtu kā dzīves pieredzi, kas prasa Tavu uzmanību, nedomā par to, kā „dzemdes kontrakcijām, kuru rezultātā notiek dzemdes kakla atvēršanās…”. Dzemdības var būt sāpīgas, bet nebaidies no tā!

Pētījumi pierāda, ja sieviete sagaida, ka dzemdības būs sāpīgas un gatavojas tām ar šausmām, tad arī dzemdību laikā piedzīvotais ir prasījis vairāk spēka, nekā sievietes, kas par to neuztraucas un noskaņo sevi pozitīvi. Pat, ja Tu apzinies, ka šis process var būt sāpīgs, tomēr noskaņo sevi uz to, ka Tu to izturēsi un pati piedzemdēsi savu mazuli, lai sajusto to brīnišķo sajūtu! Mūsdienu modernajā pasaulē liela daļa sieviešu dzemdībās koncentrējas tieši uz sāpēm un kontrakcijām, kā galveno izvirzot sāpju pārvarēšanu, pielietojot arī medikamentozo palīdzību. Tašu ir sievietes, kas dzemdības raksturo kā baudu, ir sievietes, kas piedzīvo orgasmam līdzīgas sajūtas, ļaujoties procesam pilnībā, aizmirstot par sāpēm.

                „Mana otrā bērna dzemdībās bija brīdis, kad sēdēju uz gultas malas, jūtot tikai savu ķermeni atveramies – es nejutu nekādas sāpes. Es to neraksturotu kā orgasmu, bet tā bija brīnišķīga sajūta un šo pus stundu es neaizmirsīšu nekad” /vecmāte Ina May Gaskin/

Iespējams, daudzās kultūrās tas ir tabu runāt par baudas gūšanu šādā procesā, taču nav aizliegts izbaudīt dzemdību procesu. Vislabākais kā to izdarīt, ir sagatavoties šim procesam, noskaņoties pozitīvi un ļauties!

Un pat ja kādā brīdī Tu zaudē kontroli pār sevi, sajūties vāja vai jūti, ka nevari šīs sāpes vairāk izturēt – nepadosies! Meklē atbalstu no partnera, dūlas, vecmātes… Atbrīvojies starp kontrakcijām, aizmirsti par to, ko piedzīvoji iepriekšējās kontrakcijas laikā, un ļaujies šai!

Man pašai kā studentei – topošajai vecmātei prakses laikā kontrakcijas bija kā atskaites sistēma, tam pievērsu uzmanību, koncentrējoties uz skaitļiem – cik ilgi, ar kādu pārtraukumu, cik spēcīgi ? Nekad nebiju pievērsusi uzmanību tam, kā sieviete tās piedzīvo, kā viņa tās sajūt pati…  Acu priekšā bija vien tabuliņa no mācību grāmatas. Aptuveni šāda:

I periods – regulāras kontrakcijas ar intervālu 15 minūtes un mazāk, kas laika gaita samazinās, bet sāpju intensitāte pieaug. Notiek dzemdes kakla izlīdzināšanās un atvēršanās. Augļa priekšguļošā daļa virzās lejup pa dzemdību ceļiem. Beidzas ar to, ka dzemdes kakls ir pilnība atvēries un mainās sāpju raksturs – sieviete sāk just vēlmi spiest. Un jānoplūst taču beidzot arī ūdeņiem!
II periods – izstumšanas periods. Kontrakciju sāpēm pievienojas dzīšanās sāpes. Auglis virzās caur iegurni, veic biomehānismu… Un mazais ir klāt!
III periods – placentārais. Bērniņš ir piedzimis… … un placenta, apvalki un nabassaite ar’.

Šim klāt vēl jāpieliek, ka „I un II perioda ilgums dzemdībās bez epidurālās atsāpināšanas pēc Klipatrika un Larosa datiem (1989) ir 9 stundas pirmdzemdētājām (līdz 18.5h) un sešas stundas atkārtoti dzemdētājām (līdz 13.5 stundām). Savukārt II perioda ilgums vidēji, pēc autoru datiem, ir attiecīgi 50 un 20 minūtes. „ /Dace Rezeberga „Dzemdniecība” 2009/

Tāpat arī kontrakciju biežums un ilgums ir aptuveni šāds:

Fāze Biežums Ilgums
Latentā fāze (I periods) Ik pēc 5-10 min 30-45 sekundes
Aktīvā fāze (I peridos) Ik pēc 3-4 min 50-70 sekundes
Dzīšanās periods Ik pēc 2-3 min 60-90 sekundes

/Dace Rezeberga „Dzemdniecība” 2009/

Taču arī tajos gadījumos, ja viss nenotiek kā pēc grāmatas, nevajag satraukties! Par dzemdību pieredzi un kontrakciju biežumu un to, kā dažādas sievietes to sajūt, var lasīt šeit.

Viena doma par “Anete: Kontrakcijas

  1. Atpakaļ ziņojums: Kā sievietes pasaule vada savas dzemdības

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s